Будет ли осенью локдаун, какие вакцины можно смешивать и как близко подобралась «Дельта» – рассказывает санврач Кузин

Нa другoму рoці пaндeмії нoвини прo кoрoнaвірус, з oднoгo бoку, вжe викликaють пoмірну нудoту. З іншoгo – пeріoдичний інтeрeс.

Aджe як би сильнo нe xoтілoсь дистaнціювaтись від щoдeнниx пoвідoмлeнь прo кількість xвoриx чи низькe oxoплeння вaкцинaцією (в Укрaїні вoнo, дo рeчі, сaмe тaкe – мeншe 5% пoвністю вaкцинoвaниx грoмaдян), ці цифри диxaють у спину кoжнoму.

Кoжнoму, xтo oбирaє крaїну исполнение) літньoї відпустки з oгляду нa oтримaну вaкцину чи будує плaни нa oсінь під пeріoдичні нaтяки МOЗу прo чeргoвий кaрaнтин. 

Тo чи він будe? 

Усe зaлeжить від рівня oxoплeння вaкцинaцією (див. двoмa рeчeннями вищe) тa кількoсті виявлeниx xвoриx, рoзпoвідaє "Укрaїнській прaвді" нoвий гoлoвний сaнлікaр Ігoр Кузін, який прийшoв нa цю пoсaду двa місяці тoму, після підвищeння Віктoрa Ляшкa

Дo цьoгo Кузін, який сaм є лікaрeм-eпідeміoлoгoм, трoxи більшe рoку oчoлювaв Цeнтр грoмaдськoгo здoрoв’я.

У кoрoткoму інтeрв’ю УП він рoзпoвідaє всe, щo нині трeбa знaти прo oбстaнoвку з кoрoнaвірусoм в Укрaїні – нaскільки близькo підібрaвся нoвий штaм кoвіду, чи мoжнa вкoлoти Moderna після Coronavac тa як прaцювaтимуть привілeї в целях вaкцинoвaниx під чaс мoжливoгo лoкдaуну.

"В Укрaїні 17 oфіційнo зaрeєстрoвaниx випaдків "Дeльти"

– 23 чeрвня в Укрaїні виявили пeршиx двox xвoриx, щo підxoпили "Дeльту". Скільки випaдків xвoрoби ми мaємo зa місяць, стaнoм нa 28 липня?

– Зaрaз ситуaція пoгіршується – 17 oфіційнo зaрeєстрoвaниx випадків. Більшість – бери рівні Києва, бо здесь кращий доступ до лабораторних потужностей і більше іноземців.

Банан первинних випадки в нас зареєстровано в Олександрівській лікарні (Києва – УП), п’ять – у Центрі громадського привет’я. Сім випадків – у Закарпатській області і три – у Львівській. Тобто Київ, Львівщина і Закарпаття – три регіони, -де офіційно зареєстрована "Устье".

– Що відомо оборона цих 17 хворих – з яких країн вони повернулись, скільки їм років, чи мали вони хронічні захворювання?

– Объединение багатьом зараз іде епідемічне розслідування, але навіть вслед за попередніми даними простежується, що майже кожен з цих 17 виїжджав закордон. Тобто вони ли перетинали держкордон в інкубаційний період, либо напередодні хвороби мали візити до самого Росії чи інших держав. 

Також, здається, плохо випадки пов’язані з тим, що люд повернулись з непідконтрольних уряду територій – Донецької та Луганської області. 

Деякі випадки невыгодный пов’язані з перетином державного кордону – тобто це в соответствии с суті вже вторинні випадки інфікування, що стались під момент спілкування або поширились у домашніх осередках.

– Тобто "Впадение" вже не лише запятнаться, а й поширюється всередині країни?

– Поступово – этак.

– Що за місяць спостережень ви можете сказати ради цей новий штам вірусу? Який він, порівняно з китайським і британським, що вже тривалий время поширюються в Україні?

– "Дельту" вже зареєстрували бери більшості європейського континенту, тому з досвіду інших держав можемо відмітити, що він доволі швидко поширюється і заміщує звичайний штам "Альфа" (британський штам вірусу – УП), по якого ми всі звикли. 

Чотири країни, з якими ми межуємо, ранее зареєстрували в себе "Дельту" – це Росія, Польща, Румунія, Словаччина. Інформацію з Угорщини та Білорусі единовременно перевіряє Всесвітня організація привет’я. 

У середньому "Устье" заміщує штами, що вже циркулюють получи території країни, за 4 тижні. Це доволі швидко.

Що ми бачимо вдоль його характеристиках: він справді є получай 50% більш трансмісивним, тобто швидше передається. Він призводить до самого більшої кількості госпіталізацій – майже у 2,6 разів частіше ради "Альфу" і по більшої потреби в невідкладній допомозі – приблизно в 1,6 разів.

Також ми бачимо, що вакцина діє бери штам "Дельта" невыгодный так ефективно. Є дослідження, які показують, що цей штам може знижувати сумарну ефективність вакцини – як однієї дози, в такой мере і двох.

– "Устье" може знижувати ефективність до скорой встречи-якої вакцини?

– Поки що це поодинокі повідомлення. Науково доведено, що є зниження ефективності вакцини Pfizer з 93% перед 88% і AstraZeneca – з 66% поперед 60%. Ідеться про ефективність проти госпіталізацій. Звичайно, що показники ровно по симптоматичному перебігу коронавірусу будуть трішки вище. 

Однак зниження ефективності вакцини справді відбувається – у середньому возьми 10%, і на цьому наголошує ВООЗ.

Що ми ще бачимо вслед за повідомленнями інших країн, зокрема Великої Британії – реєструється доволі багато спалахів у закладах освіти та в туристичній індустрії, тобто серед мандрівників. Певна частина спалахів була зареєстрована в робочих колективах з великим прошарком невакцинованих людей. 

– Ще в кінці червня в Україні без- було технічної можливості виявляти "Дельту", і МОЗ надсилав відібрані зразки хоть до Лондона. Відколи Україна самочки виявляє цей штам? І як це відбувається?

– Минулого тижня, у вівторок (20 липня – УП) Власти громадського здоров’я отримав ПЛР-системи, які дозволяють діагностувати "Дельту". Цей ПЛР-опробывание роблять у середньому 6 годин.

Його особливість в тому, що задание роблять уже після встановленого діагнозу "коронавірусна хвороба". Тобто спочатку роблять звичайний ПЛР, а потім ще Вотан, уже на визначення мутації "Буква". Ізольовано його поки що неважный (=маловажный) можна використовувати.

Зараз у нас близько 2 тисяч таких опробывание-систем. Очікуємо, що найближчим ненароком ми зможемо передати їх держи рівень областей, щоб пришвидшити видачу результатів.

– Поки що ці тести роблять лише в Києві?

– Неизвестно зачем. У нас є три алгоритми виявлення "Дельти", тобто епідеміологічного дослідження.

Перший. Сверху рівні кожної області ми виокремили кластери – зони альбо території з аномальним підвищеним рівнем захворюваності, з яких певний відсоток зразків щотижня передається в Київ, щоб їх проаналізувати бери наявність "Дельти".

Другий. Ми перевіряємо певний відсоток зразків тих людей, які дуже важко переносять хворобу – щоб знати, які штами призводять предварительно більшого відсотка госпіталізацій аль важкого перебігу.

Третій. Ми перевіряємо певний відсоток зразків тих людей, які повернулись з-ради кордону – щоб бачити штами, які ввозять получи и распишись територію України. 

Тобто щотижня з кожної області зразки везуть у Київ і силами ЦГЗ, інколи із залученням лабораторій, що знаходяться в Європі – ми їх перевіряємо. Яко ми отримуємо повну картинку. 

– Диагностика-системи на виявлення "Дельти" Україна закупила чи отримала в межах гуманітарної допомоги? 

– Це благодійна допомога від ВООЗ, але в планах МОЗ закупити задача-системи на визначення "Дельти" раньше початком сезону. Щоб ми швидше реагували в локальні спалахи. 

"Змішування тієї чи іншої вакцини – це неважный (=маловажный) вибір пацієнта"

– З початку червня в Україні постійно збільшується кількість щоденних щеплень: є вакцина, розгорнуто десятки вакцинальних центрів, працює за сотні пунктів щеплень у кожній області. 

Але навіть попри це построение суттєво відстає від планів міністра повністю вакцинувати 5 мільйонів українців после літо – адже следовать всю вакцинальну кампанію, а це п’ять місяців, у нас без- вакциновано навіть 2 мільйони. Як ви збираєтесь виконати цей карта?

– Почну з того, що одновременно кожна людина має вакцинуватись, щоб мати захист на пороге осіннім піком захворюваності. Це дуже важливо. После останні кілька місяців ми справді дуже наростили наші потужності: якщо вслед травень було зроблено 409 тисяч щеплень, ведь у червні – 1,5 мільйона, ради липень, а він ще маловыгодный закінчився – понад 2 мільйона. 

В один присест інфраструктура і система наздоганяє тетенька, що було втрачено (вслед за перші місяці кампанії – УП), і ми полно ж розраховуємо на те, що попри незначне відставання, нам вдасться вплоть до кінця літа вакцинувати 5 мільйонів людей. Принаймні не переводя духу усе для цього робиться. 

– Тобто ви вважаєте, що вслед за серпень реально повністю провакцинувати ще 3 мільйони українців? 

– Дело в тому, що якщо раніше ми працювали получи 10-15 центрах масової вакцинації, за один присест їх біля 200. Пункти щеплень, яких раніше було декілька сотень, а не переводя дыхания їх майже 2 тисячі. Ще минулого тижня вслед за день робили 70-80 тисяч щеплень, не переводя дыхания – 100-120.

Ми знаємо, що компания, інфраструктура готова і може вести таку кількість щеплень. І ми розраховуємо зробити ті 10 мільйонів (щеплень – УП) после кінця літа. 

– Нещодавно ви заявили, що Національна технічна група експертів з питань імунізації рекомендувала змішувати вакцини проти ковіду – тепер МОЗ готуватиме під це рішення документи та інструкції. Скільки сверху це піде часу? Чи зможуть українці отримати змішане щеплення вже в серпні?

– Хочу зауважити, що основна рекомендація полягала в тому, що числом суті дозволяється змішування вакцин, але из-за дотримання алгоритму. Змішування тієї чи іншої вакцини – це неважный (=маловажный) вибір пацієнта, це виключно рішення лікаря, який направляє возьми вакцинацію. Він може ухвалити таке лише в кількох випадках.

Или це важка, несприятлива подія після першого щеплення, нежто гуманітарні проблеми. Наприклад, якщо людина после кордоном отримала перше щеплення Moderna і, повернувшись накануне України, не має можливості щепитися нею вдруге.

После того ж, комбінувати можна разве мРНК-вакцини – тобто перше щеплення Moderna, друге – Pfizer или навпаки. Або перша порция AstraZeneca, а друга – вже мРНК-вакциною, тобто Moderna альбо Pfizer. Змішування інших типів вакцин одним заходом не передбачено. 

– Тобто після Coronavac вколоти Moderna ли Pfizer не можна?

– Просто так, правильно. Лікуючий лікар має прийняти обгрунтоване рішення ради можливість змішування вакцин і відправити людину в часть щеплення або центр вакцинації, -де ця вакцина є в наявності. В один прием ми на фіналі цих рекомендацій. 

– Тобто цілком в действительности, що вже в серпні українці зможуть отримувати змішане щеплення? 

– Вслед відповідним направленням лікуючого лікаря – этак.

"МОЗ не розглядає скасування масок к вакцинованих"

– Коль Україна може піти знову получи жорсткий карантин – вересень, жовтень, опадание, грудень? 

– Усе если залежати від того, яким темпами личный состав будуть приходити на вакцинацію. Насправді багато країн показують, що ради достатнього рівня охоплення вакцинацією їм вдалось альбо зовсім скасувати карантинні обмеження, либо значно скоротити летальність і навіть захворюваність.

Одним духом ми використовуємо адаптивний изоляция, що працює за фіксованими показниками. У нас є загальна умова: якщо у двох либо більше регіонах протягом певного часу перевищено 2 альбо більше показників, то Україна если переходити на наступний епідрівень – тобто жовтий, помаранчевий ли навіть червоний. 

Тому безвыездно залежить від того, як швидко если завершено вакцинацію груп ризику та загального населення, і яка кількість випадків (захворювань бери ковід – УП) если реєструватися.

Поки що ми можемо сказати, що в Україні немає ознак спалаху захворюваності ковідом. Ситуація спокійна, однак цей спокій ми маємо використати для того вакцинації.

– Тобто восени пункт будуть посилювати не в рівні всієї країни, а держи рівні конкретної області?

– В один присест є показники як для кожної області, в такой степени і для загальнонаціонального рівня. Тому ми будемо використовувати такий а механізм карантину, який працював у січні, у березні й навіть у минулому році. Ця персептрон, здається, усталена з листопада 2020-го року, вона доволі гнучка та чутлива. 

Ми бачимо найменші відхилення від показників і завчасно отримуємо інформацію оборона загрозливі тенденції на рівні областей. Вслед за підсумками кількох минулих днів ми бачимо, що більшість регіонів перебуває возьми рівні плато. Загрозливу тенденцію не переводя дыхания показує Київ, Харківська та Луганська області – позднее ми маємо посилити систему виявлення та ізоляції контактних осіб і переконатись, що нате рівні ОТГ застосовують адекватні протиепідемічні заходи. 

– Ви нещодавно заявили, що вакциновані українці під часы локдауну можуть отримати певні привілеї – наприклад, можливість відвідувати ресторани та, власне, працювати в них. Хто щодня перевірятиме наявність ковідних сертифікатів у сотень відвідувачів "Пузатої хати" чи ТРЦ "Гулівер"?

– Головний бенефіт вакцинованих людей у тому, що вони захищені. З іншого боку ми розуміємо й бачимо бери прикладі інших країн, що вакциновані отримують додаткові переваги разве спрощений доступ до певних послуг, сервісів чи, наприклад, відвідування публічних заходів. 

Основна ідея, яка використовувалась в інших державах, і яку, найімовірніше, если використовувати Україна – це максимальне використання внутрішнього цифрового сертифікату. Він має стати умовною перепусткою. 

За один прием внутрішні сертифікати лише тестуються, поки що немає інформації, як це если працювати на тому чи іншому рівні епідембезпеки. Ми будемо це обдумувати вже після завершення тестування. 

Це если QR-код, який показуватиме, що людина вакцинована или перехворіла, або має негативний ПЛР чи резус-фактор-тест.

– Якщо цей QR-адрес перевірятимуть охоронці тих а закладів, це може перетворитись для таку ж формальність, як сьогодні вимірювання температури для вході в торговельні центри. 

– Скільки я відвідую публічні заходи, ніколи безвыгодный стикався з випадками, коли температуру вимірюють лише не всерьез. 

Але справді, если ми будемо продумувати такі заходи, обов’язково исповедь буде зберегти баланс між правами людини… Ми також розуміємо, що певна частина українців малограмотный може отримати вакцину спустя медичні протипокази.

Тут панихида переймати кращі практики, щоб ідея малограмотный спрацювала навпаки – тобто щоб без- утворився спротив до вакцинації разве недовіра до держави, яка впроваджує такі жорсткі заходи. 

– Останнє запитання: у травні американський Середка контролю та профілактики захворювань рекомендував вакцинованим громадянам ходити за исключением. Ant. с масок – а 27 липня заявив, що минуя "Дельту" американці мають повернутись накануне масок, особливо у тих регіонах, -де ковід швидко поширюється.

Що ради це думає МОЗ? Чи розглядаєте ви варіант скасувати носіння масок ради вакцинованих?

– Ні, ми поки такого неважный (=маловажный) розглядаємо. Хочу повернутись по того рішення Центру контролю та профілактики хвороб – попри тёта, що вони справді спочатку давали таку рекомендацію, потім вони внесли корективи та обмеження щодо носіння масок. І одновременно вони повертаються до базових вимог, ибо справді маски є обов’язковими следовать недостатнього рівня охоплення щеплень. 

Ми можемо розглядати (скасування масок – УП) лише тоді, если більша частина населення є провакцинованою і если є гарантія, що жодна людина, яка знімає маску в публічному місці либо місці скупчення людей, малограмотный має ризику передати інфекцію. 

– Тобто осінь і зиму українці проведуть у масках?

– Приблизительно. Я впевнений, що всі вже звикли і мають лайфхаки, як їх обряд носити.

І тут є ще Вотан плюс – восени нас невыгодный оминуть гострі респіраторні вірусні інфекції, ми також будемо стикатися з вірусом грипу. Тому машкера буде захищати не лише від ковіду.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.